Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed


Aşk Korkusu Yani Filofobi

| Uncategorized | Kasım 7, 2017

Aşkın yarattığı psikolojik baskı bazıları için korkunç hale gelebiliyor. İşte bu aşık olmaya karşı var olan normal olmayan korku ve endişe durumuna filofobi adı verilir.

Filofobi Nedenleri Nelerdir?

Bir kişide filofobiye sebep olabilecek sebepler şunlardır;

Önceki Travmatik Deneyimler

Filofobi, sevgi ve ilişkileri içeren daha önceki travmatik bir anı ya da deneyimle yakından ilişkilidir. Eğer kişi, boşanma gibi geçmiş bir ilişki yetersizliğine sahip ise, bu filofobiye neden olabilir. Filofobi, aynı zamanda kişinin, çocuklarıyla olan ilişkisinde tam anlamına erişmemiş bir yetişmenin de sonucu olabilir. Üstelik bir başkasının ilişkisindeki başarısızlığa ve problemlere tanık olmak, kişinin sevgi dolu bağ oluşturmak için aşırı endişe yaratmasına neden olabilir.

Kültürel Normlar

İnançlar, farklıkların ışığında gelişirse, insanların acımasızca cezalandırıldığı ölçüde ciddi olabilir. Bu, bir insanda aşık olmak için aşırı korku ve sinirlilik yaratabilir.Birçok kültür ve dinde, karşı cinsle evlilik öncesi sevgi dolu bir ilişki yaşamak günah olarak görülüyor. Bu da aşkı korkunçlaştıra biliyor.

Depresyon

Bir kişi depresyon atlatmışsa, bu kendisine olan güvenini ve öz sevgisini azaltmış olabilir. Diğer kişilere karşı da bu güven yıkımı kişiliğinde ve fikirlerinde yer edinmiş başka insanlarla iletişim halinde duygu durum bozukluğu yaşamasına sebep olabilir.

Filofobi Belirtileri Nelerdir?

 • Aşık olmak ve ilişki sahibi olmak konusunda aşırı endişe ve sinirlilik
 • Duyguları mümkün olduğunca bastırmak
 • Sinema salonları gibi çiftlerin bulunduğu yerlerden tamamen kaçınma
 • Evlilikten ve başkalarının nikah töreni gibi etkinliklerde kaçınmak
 • Aşık olabilirim endişesiyle dış dünyadan soyutlanma
 • Çarpıntı, kalp atışlarının hızlanması, nefes darlığı,ve hatta aşk ve romantizm ile ilişkili herhangi bir şeyle karşı karşıya kalırken bayılma gibi fiziksel bulgular.

 

Filofobi gibi bir çok psikolojik rahatsızlık, çözümlerini de içinde barındırır. Temelinde iletişim eksikliği yatan bu tip rahatsızlıkları atlatmanın ilk şartı bir psikoloğa yada psikiyatriste başvurmaktır. Şayet zihniniz buna hazır değilse ve vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız etkili bir terapi ve zihin boşaltma yöntemi olan Sohbet hatları, Sohbet hattı, Canlı Sohbet Hattı ve ya Sohbet Numaraları deneye bilirsiniz. Bu Sohbet hatları, Sohbet hattı, Canlı Sohbet Hattı ve ya Sohbet Numaraları üzerinden, seçtiğiniz partnerle zaman ve konu sınırlaması olmadan gönlünüzce sohbet edebilirsiniz. Müşteri gizliliği ön planda tutulduğundan konuşmalar kayıt altına alınmaz. Sohbet hatları, Sohbet hattı, Canlı Sohbet Hattı ve ya Sohbet Numaraları üzerinden yapılan konuşmalar için ücretlendirme dakika başı olup, bu paylaşımlar sizinle partneriniz arasında sır olarak kalır.

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 • Sohbet Telefonları

  by on Temmuz 26, 2023 - 0 Comments

  Bir şey veya bir kimse ne kadar görür ve duyarsak onu o kadar çok severiz. Bu duruma maruz kalma etkisi diyebiliriz veya beynimiz sadıklık aşinalık arttıkç...

 • Canlı Sohbet Hattı

  by on Ağustos 30, 2023 - 0 Comments

  Canlı sohbet hattı nedir diye sorulduğunda artık insanların cevabı değişti.Çünkü ;kafalarda yer eden olumsuz düşüncelerin yerini , zamanla olumlu düşüncele...

 • Canlı sohbet hatları

  by on Ağustos 25, 2023 - 0 Comments

  Görme Yetersizliği;Görme gücünün kısmen ya da tamamen yetersizliğinden dolayı, kişinin eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesi d...